Első pillantás az éles Silverlightra

A Microsoft kiadta a Silverlight 1.0-ás verzióját. Mindig szkeptikus voltam a témával kapcsolatban, de most izgatottan vártam, hogy a Microsoft rácáfoljon negatív hoszzállásomra. Ami ellenézésem eddig volt a béta terméket nézegetve: a böngésző JavaScript motorját használja szkriptelésre, azaz nincs beépített szkriptnyelv a patformban, az MS sosem fogja a 9-es Windows Media codecet átültetni a Macre (és Linuxra), a 3D hiánya pedig semmit nem hagy a termékben, amivel egyáltalán a flash vetélytársa lenne. Néhány dologban bevallom, tévedtem.

Ami a Silverlight bemutató oldalakat illeti, a legtöbb helyen egyszerű videolejátszó funkcióját látja el a plugin. Lehet, hogy ezen lehet a legolcsóbban szemlélteni a rich media élményt, és néhány médiacég biztos belement, hogy ingyen csináljanak egy ilyet az oldalára, de akkor is megkérdem? Van valaki, akit 2007 végén lenyűgöz egy böngészőbe ágyazott videó? Főleg egy oldal dizájnjába szabott médialejátszó, amiben a play gomb persze nem lehet a megszokott helyen, mert abban semmi egyéni nem lenne.

Első próbálgatásaim nem voltak túl sikeresek, tekintve, hogy egyik demó oldal sem nyílt meg. Aztán Firefoxban nézve kiderült, a popup blocker akadályozza meg őket... Egy életem egy halálom, kikapcsolatm a blockert, és vártam, hogy magával sodorjon az Új Média. A "Home Shopping Network" igen jó első benyomást adott. Ezen az oldalon élő adást nézhetünk. Az Instant Play technikának (vagy a 4 megabites netnek) köszönhetően csaknem azonnal elindult az adás, tűrhető minőségben, nem volt akadás, nem volt kockás a kép (persze a videó láthatóan nagyítva volt a böngészőben, tehát a kép messze nem volt éles).

High Definition

A Wold Wrestling Entertainmentet későbbre hagyva Halo 3 Videos következett. A videosHD.aspx címből sejtettem, hogy itt valami különleges dologra számíthatok. A feljövő dizájnos oldal közepén álló Times New Roman textbox sem tántorított el attól, hogy megadjam születési időmet (a gyerekeket tudniillik védeni kell a számítógépes játéktól). Kisvártatva el is indult a videó 2 FPS sebességgel. Ha nagyon akarjuk a videora ráfoghatjuk, hogy HD, mivel 480 sorból állt (832x480), de az én fejemben a HD-hez hozzátartozik még pár dolog, például, hogy nincsenek rajta olyan tömörítési hibák, amik kiverik a szemed. (Azaz például nem láthatóan kockás).

Az URL-t kibányászva sikerült letöltenem a wmv fájlt, ami nagy meglepetésre WVC1-es fcc kóddal mutatkozott be, azaz a Microsoft (Window Media 9-ben bemutatott) HD codecével a VC1-gyel volt tömörítve (1,88 Mbps adatsűrűséggel). A 2 megabit is már ellég kéne legyen a HD minőség átvitelére. Hogy hol a hiba nem tudom. Talán a Microsoft-HD nem ugyanaz a HD ami az átlagember fejében lézetik. (A videót a VLC player valós FPS-sel lejátszotta. Talán tőlük kellett volna az MS beszerezze a lejátszót.)

Platformfüggetlenség

Ami azt illeti a Micrososft-plafromfüggetlenség sem egészen az a platformfüggetlenség, amire gondolnánk. A Halo 3 videolejátszó csak az első videót volt hajlandó lejátszani újra meg újra, bármelyiket is választottam a kínálatból. A SilverLight-os oldalakon átlagosan 10 kattintásonként crash-elt a böngésző, nehogy megfeletkezzünk róla, hogy Micrososft technológiával élvezzük a netet. (Csak egy gondolat erejéig utalnék az Apple hasonló, keresztplatformos fejlesztéseire, amik ugyanazt a minőséget képesek nyújtani Windows alatt is, mint természetes élőhelyükön, a Macen. A Windows-os Quicktime például nem 2 FPS-sel játsza le a HD videókat - amik mellesleg HD-nek is néznek ki.)

Az Omnicom Media Preview című demóban, annak ellenére, hogy valami számomra érthetelen nyelven beszélt, szintén sikerült pár (valószínűleg JS-nek betudható) szarvashibát találni. Nevezetesen, hogy a videók Preview-képei nem jelentek meg. Ez egyértelműen a hibás architektúrának köszönhető. Nem lehet platformfüggetlen réteget építeni, ha a szkriptelést a böngészők eltérő motorjára bízzuk. Egy biztos: a Silverlight használatakor nem szűnik meg a trükközés, a browser-hack, a funkció-detektálás, így megsokszorozva a biznytalanságot és szükséges munkaórákat egy Flash projektel szemben.

Silverlight malőr
Silverlight: hova tüntek a thumbnailek?

Folytathatnám a Netflix demóval, amiben egy felületet írtak a Netflix on-line videoszolgáltatáshoz a Silverlight segítségével. Erre mindössze 3 hét volt, ami állítólag marhajó teljesítmény, bár nem tudjuk hány programozó dolgozott a projekten. Ha egy fél, akkor valóban jónak mondható. A bemutatóban állítólag Macen is tökéletesen futott a videolejátszás (valószínűleg Intel alapú gépről volt szó).

Multimédia-újdonságok

Pozitívum lehet, hogy a Microsoft DRM technológiája be van építve a pluginbe, úgyhogy lehetőségünk nyílik (majd egyszer, talán) filmeket nézni/vásáolni online bármilyen platformot is hazsnáljunk, legalább is ha a DRM hívei vagyunk. (De aki figyelemmel kísérte a Google video szolgáltatásának bezárását, és azt, hogy az ott vásárolt videók többé nem játszatóak le, valószínűleg nem tartozik ebbe a táborba.)

Egy újdonságot találtam a Silverlight platformjában, amivel a jövőben többet fogunk találkozni, ez pedig a fejezetekre (chapter) osztott video. Több demóban is szerepel ez a szolgltatás, amikor egy hosszabb (néhány perces) videóban, a DVD jelentetválasztásához hasonlóan különböző pontokra lehet ugrani, ezeket a helyeket az aktuális képkocka szemlélteti.

Silverlight jelenteválasztás
Silverlight: jelenetválasztás streamelt videoban

Minden egyben

A Microsoft versenyt teremthetett volna az Adobe-bal, ami túlzások nélkül a web új korszakát hozta volna el, de elbaltázta. Az a jólismert hozzállás, hogy "elég ha valahogy működik, kiadjuk" nem vezet sehova egy olyan piacon, ahol más is jelen van rajtuk kívül. Az egyetlen mód, ahogy az MS piaci részt nyerhet a Silverlight számára, az az alvilági eszköz, ha a holdudvarába tartozó médiacégeket meggyőzi, álljanak le a Flash támogatásával, és használják helyette a Silverlightot.